"Magyarország" témájú cikkek
30 cikk
cikk
A gőzszekér és a gépi hajózás volt a közlekedés luxusa
Büdös, koszos, lomha és kényelmetlen közlekedési eszköz a gőzmozdony és a gőzhajó - legalábbis a mai, már az önvezető autókra ácsingózó szemmel.
cikk
A kór, ami több ezer kilométerről is gyilkol
Akár egy kíméletlen járvány, megtámadja a pénzügyi világot, és rövid idő alatt képes a Föld másik felén is hihetetlen károkat okozni egy-egy tőzsdekrach.
cikk
Forint: az új pénz színre lép, majd egy kicsit elbotlik
A forint már több mint 70 éve van velünk, és marad is, amíg az euró fel nem váltja. Bár az 1946-ban bevezetett új pénz első néhány éve …
cikk
Hiába nyomtatták ki a 10 pengős részvényt, már nem ért semmit
Szívesen vásárolnál olyan részvényt, aminek a legértékesebb része a papír, amire nyomták?
cikk
Hogyan került Lenin egy részvény hátoldalára?
100 évvel a kibocsájtás után nem várt fordulatot vett az 1844-ben alapított esztergomi takarékpénztár részvényének sorsa.
cikk
IKKA, avagy a dollárboltok titka
Az IKKA igazi mennyországnak számított a szocialista Magyarországon. Itt mindenhez hozzá lehetett jutni, csak egy utalvány kellett ehhez.
cikk
Itt tartott Magyarország a gazdasági civilizáció előtt
Ma már alapvetően része az életünknek a pénzügyi világ, szinte mindenre hatással van. Alig 200 éve ez még nem így volt, sőt: az embereknek nagyon hiányoztak a …
cikk
Károly bácsiért és Irma néniért megjöttek a gyerekek, kocsiba szálltak, irány Ausztria
A szocializmus végóráiban, amikor minden magyar világútlevélhez juthatott, elkezdődött minden idők egyik legnagyobb konzum-zarándoklata Ausztriába. 1988-ban járunk, a jelige: Gorenje.
cikk
Mindenkinek és mindenre kell, mi az?
Pénzre, hitelre mindig szüksége volt az embereknek, vállalkozásoknak - ahogy ma, úgy 200 éve is. Csakhogy akkor még bankok sem voltak Magyarországon.
cikk
Mondj egy hiánycikket, megmondom hány éves vagy!
Hiánycikk. Ezt a szót csak azok ismerik, akik éltek a szocializmusban. Sorban állás banánért, több éves várakozás egy autóra - mi volt az oka mindennek?
cikk
Pengő: amikor minden magyar milliárdos volt, mégis éhezett
Ha valamire, hát elrettentő példának a mai napig jó a pengő, amely a rövid életű, és csúfos véget ért magyar nemzeti valuták legismertebbje.
cikk
Saját részvényeivel harcolt az államosítás viharában egy Teréz körúti ház
1948-ban a Teréz körút 37-es számú házban fittyet hánytak a kommunizmus diadalmenetére és részvénykibocsátásra készültek.
cikk
Széchenyi fura találmánya, a lóvontatású gazdaság
Egy stadionnyi ember volt kíváncsi 1827 június 6-án az első pesti lóversenyre. Széchenyi István a gazdasági és a társadalomi hasznát is látta a lőtenyésztésznek.
cikk
Ullmann Móric csak egy bankot akart, forradalmi tett lett a vége
Ullmann Móric megalapította és vezette az egyik első önálló magyar bankot, amely később arról lett híres, hogy a szabadságharc idején kinyomtatta a Kossuth-bankókat.
cikk
Váratlant húzott Széchenyi, amikor nem kapott hitelt
A Lánchíd és a Magyar Tudományos Akadémia atyjának, a legnagyobb magyarként ismert Széchenyi Istvánnak talán ezeknél is jelentősebb "műve" volt, hogy elindította Magyarországot a gazdasági és pénzügyi …
cikk
Ötéves terv, virágzó ország, boldog nép, béke(kölcsön)
Békekölcsönnek hívták az '50-es években az önkéntesnek mondott hitelt, de a békéhez nem sok köze volt, hitelként a kölcsönadónak sem volt nagy biznisz, viszont épültek belőle kohók, …