"Szocializmus" témájú cikkek
17 cikk
cikk
A takarékosság színes bélyege: nyaltuk, ragasztottuk
Bélyeget gyűjteni izgalmas dolog, takarékbélyeget gyűjteni duplán az. De mi az a takarékbélyeg, és hogyan lett belőle pénz?
cikk
Hogyan került Lenin egy részvény hátoldalára?
100 évvel a kibocsájtás után nem várt fordulatot vett az 1844-ben alapított esztergomi takarékpénztár részvényének sorsa.
cikk
IKKA, avagy a dollárboltok titka
Az IKKA igazi mennyországnak számított a szocialista Magyarországon. Itt mindenhez hozzá lehetett jutni, csak egy utalvány kellett ehhez.
cikk
Kik voltak az IKKA-ügynökök?
Az IKKA-ügynökök a hidegháború alatt dolgoztak a magyar állam megbízásából külföldön, mégsem kémregénybe illik a történetük.
cikk
Károly bácsiért és Irma néniért megjöttek a gyerekek, kocsiba szálltak, irány Ausztria
A szocializmus végóráiban, amikor minden magyar világútlevélhez juthatott, elkezdődött minden idők egyik legnagyobb konzum-zarándoklata Ausztriába. 1988-ban járunk, a jelige: Gorenje.
cikk
Merkur-világ Magyarországon: kocsi helyett sorszám járt
Ha úgy érezzük, hogy sokat kell várnunk a postán vagy a bankban, gondoljuk el, milyen lehetett évekig sorban állni egy autóért!
cikk
Mondj egy hiánycikket, megmondom hány éves vagy!
Hiánycikk. Ezt a szót csak azok ismerik, akik éltek a szocializmusban. Sorban állás banánért, több éves várakozás egy autóra - mi volt az oka mindennek?
cikk
Saját részvényeivel harcolt az államosítás viharában egy Teréz körúti ház
1948-ban a Teréz körút 37-es számú házban fittyet hánytak a kommunizmus diadalmenetére és részvénykibocsátásra készültek.
cikk
Veszélyes, de kifizetődő volt az IKKA-kávéval "feketézni"
A szocializmus "élelmes vállalkozói" hamar felfedezték, hogy az IKKA-utalványokkal vagyonokat kaszálhatnak. Mutatjuk, hogyan.
cikk
Ötéves terv, virágzó ország, boldog nép, béke(kölcsön)
Békekölcsönnek hívták az '50-es években az önkéntesnek mondott hitelt, de a békéhez nem sok köze volt, hitelként a kölcsönadónak sem volt nagy biznisz, viszont épültek belőle kohók, …