Egy megtakarítás bármilyen élethelyzetben kitörési pont lehet. Akár lakásvásárlásra vagy nyugdíjas évek megkönnyítésére gondolna az ember, akár biztonsági tartalékot szeretne képezni, tudatos pénzügyi tervezéssel könnyebben és hamarabb elérheti céljait.
Sok kicsi sokra megy – unásig hallhattuk már ezt a régi bölcseletet, de ha a megtakarításokat egy mondattal akarnánk leírni, ez lenne a tökéletes választás. Apropó, adja magát a kérdés: milyen befektetést vagy megtakarítást válasszon az ember, ha valamennyit félretenne a bevételeiből? Először mindenképp érdemes átgondolnia, mik a rövid- vagy hosszútávú céljai. Messzi tájakra utazni? Esetleg megvenni álmai lakását? Netán előre felkészülni a váratlan helyzetekre? Érdemes sorra vennünk ezeket a célokat és azt, hogy mennyi időn belül mennyi pénzt szeretnénk rájuk félretenni. Fontos szempont még, hogy megtakarításaink hány százalékát akarjuk azonnal hozzáférhetővé tenni, ha szorult körülmények közé kerülünk.
Miért fontos megtakarítani?
Mert anyagi biztonságot nyújt váratlan helyzetekben, könnyebben megvalósíthatjuk vele a nagyobb kiadással járó céljainkat, és kiszámíthatóbbá tehetjük a saját, vagy akár a családunk elkövetkező éveit, évtizedeit. Ahhoz azonban, hogy elkezdhessünk kalkulálni a pénzünk jövőjével, elengedhetetlen lépés sorra venni a céljainkat. Az alábbi videó jó kiindulási pont lehet.
Az első lépéssel meg is volnánk, de néhány tényezőt még figyelembe kell vennünk. Sok minden befolyásolhatja ugyanis, mennyi pénzt tudunk megtakarítani. Számolnunk kell az inflációval, a jelenlegi és a jövőben várható bevételeinkkel (vagy bevételkieséssel), illetve azzal is, hogy rövid-, közép- vagy hosszútávú megtakarításban gondolkodunk. Minél hamarabb kezdünk el félretenni, annál egyszerűbben gyűjthetjük össze a magunk elé kitűzött összeget.
A kamatlábak és banki betétek erdejében az OTP Pénzügyi Tervező segít eligazodni. A tervezőben személyre szabottan beállítható, hogy mikor, miből várható bevételünk, vagy kell majd kisebb-nagyobb összegeket kiadnunk. Hasznos tervező ez, mert könnyen meg tudjuk vele nézni, hogy terveink összhangban vannak-e a jövőben várható történésekkel, ha pedig szükséges, akkor javaslatot tesz arra, hogy előreláthatóan milyen módosítás szükséges ahhoz, hogy céljainkat elérjük. Így nem évek múlva kell szembesülnünk azzal, ha valamit elszámoltunk és nincs miből fedeznünk egy nagyobb beruházást, hanem azonnal látni fogjuk a várható hiányt a kalkulátorban.
Az OTP Pénzügyi Tervező egyszerűsített változatát bárki kipróbálhatja itt, az OTP Bank ügyfelei pedig internetbankon keresztül vagy bankfiókjainkban kérhetnek tanácsadást.
Érdekesnek találtad? Ha tetszett, nyomj a gombra!
0