Kornfeld Zsigmond (1852-1909) szinte egész életét a Magyar Általános Hitelbankra tette fel. Az irányítása alatt a bank a századforduló időszakára az ország egyik legnagyobb pénzintézetévé vált. A gazdasági modernizáció híve volt, és vezető szerepet vállalt az új pénz, a korona bevezetésében.
A Rothschildok miatt lett bankár
Kornfeld Zsigmond cseh földön, Goltsch-Jenikauban született 1852-ben. Iskolái befejezését követően a bankári ismereteket 1870-1872 között bécsi, prágai és párizsi bankházaknál szerezte. Ekkor ismerkedett meg a Rothschild családdal, a kor legjelentősebb bankáraival.
1872-1878 között a prágai Böhmische Bankverein igazgatója volt. A bécsi Rothschildok felkérésére költözött 1879-ben Magyarországra, és lett a Magyar Általános Hitelbank igazgatója. Budapesten tanult meg magyarul, és vált az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legismertebb banki vezetőjévé.
Nemcsak új otthona nyelvét sajátította el, hanem Magyarországot hazájának is tekintette, és a magyar kultúra megismerését alapvetőnek tartotta. Irányításával a Magyar Általános Hitelbank a századforduló időszakára az ország egyik legnagyobb pénzintézetévé vált.
Fontosnak tartotta, hogy a bank szélesítse vállalati és pénzintézeti érdekeltségi körét. Jelentősnek tekintette a pesti tőzsde működését, ezért elvállalta annak elnöki tisztségét is. A gazdasági modernizáció híveként kezdeményezője, részese volt számos nagyvállalat és pénzügyi szervezet létrehozásának.
Sokat tett a korona bevezetéséért
Kornfeld Zsigmond a miniszterelnök és pénzügyminiszter Wekerle Sándor bizalmasaként 1892-től az aranyalapú új valuta, a korona bevezetésében vállalt vezető szerepet.
A valutareformban betöltött szerepe elismeréseként az uralkodó 1901-ben a főrendiház tagjává nevezte ki.
Vezetésével a Magyar Általános Hitelbank részt vett Magyarország minden jelentős államkölcsönének lebonyolításában.
Időközben a bank vezetésében is tovább nőtt a szerepe. 1895-ben vezérigazgató, 1906-tól elnök-vezérigazgató lett. Elvárta, hogy a banki tisztviselők magatartásukkal, öltözködésükkel, életvitelükkel is a bank megbízhatóságát, tekintélyét sugározzák.
Halála előtt 1909-ben bárói rangot és magyar nemesi címet kapott, egyik fia – Kornfeld Pál báró – évtizedekig a Magyar Általános Hitelbankban töltött be vezető tisztségeket. Kornfeld Zsigmond 1909. március 24-én hunyt el Budapesten.
Egyik életrajzírója így jellemezte: "A legegyszerűbb és legnehezebb életutat választotta a maga számára: mindig az egyenes úton járt. A tiszta és őszinte és megmásíthatatlan bankmérlegen kívül a tiszta és megtámadhatatlan lelkiismeretet is fontosnak tartotta az emberi életben."
Szerző:
OTPédia
Források:
Dr. Botos János, történész