Az első polgármesternő: Döbrenteiné, 1948. Az első női űrhajós: Tyereskova, 1963. Fontos dátumok ezek, de a bankokba már jóval korábban megérkeztek a női munkavállalók. Az 1910-es évek Magyarországán már az egyik pénzintézet vezetői székében is egy hölgy ült.
A bankvilágban is úttörők
Bár manapság felülreprezentáltak a női munkavállalók a bankszektorban, száz évvel ezelőtt még ritkaságszámba mentek. Olyannyira, hogy a lapok szenzációként tálalták 1913 őszén, miszerint az egyik pénzintézet, a Szabadkai önsegélyező Szövetkezet ügyvezető igazgatójává egy hölgyet választottak. Krausz Lenke, "szoknyás bankdirektor" feministának vallotta magát, de mint mondta, ő "nem a londoni militáns szüfrazsettek eszközeivel, hanem a becsületes, komoly munka egyetlen célravezető eszközével" harcol.
Pénzügyek nőktől nőknek
Mindössze néhány évvel később, 1921-ben az Egyesült Államokban egy kifejezetten női bankot alapítottak, ahol kizárólag hölgy alkalmazottak gondoskodtak a szintén kivétel nélkül női betétesek pénzéről – ez volt a Women's Bank. Sőt, több hasonló pénzintézet is nyílt amerikai nagyvárosokban a húszas-harmincas években. Hogy mi volt a sikerük titka? Egy korabeli újságcikk szerint egy ilyen pénzintézet "éppen úgy dolgozik, mint bármely más nagybank; csak még óvatosabban és körültekintőbben, mert a nők biztossága és jóléte a gondja." A példát más szektorban is követték. 1934-ben Párizsban százszobás hotelt nyílt, különlegessége pedig az volt, hogy oda férfi nem tehette be a lábát: a kapustól az igazgatóig minden alkalmazott nő volt és csak női vendégeket fogadtak.
Elsőként munka nélkül is
Amennyire gyorsan és látványosan berobbantak a hölgyek a bankvilágba, olyan hamar ki is estek onnan. A fronton harcoló, vagy ott elesett férfiak munkaerejének pótlására főként az első világháború alatt és az azt követő néhány évben nagy számban vettek fel nőket a bankok is.
Csakhogy, bármennyire is jól dolgoztak, néhány évvel később, a válság időszakában tőlük szabadultak meg először.
Már az 1920-as évek első felében százával kerültek utcára Magyarországon a banktisztviselők. Egy 1927-es újságcikk szerint például Budapesten már csak mintegy ezer banktisztviselő hölgy dolgozott, miután a női állomány kétharmadát elbocsátották. Pedig milyen jó munkaerők voltak – ismerte el a cikkben egy bankigazgató. Azt mondta, "velük volt a legkevesebb baj minden téren. Pontosak, lelkiismeretesek és sokkal pedánsabbak voltak, mint a férfiak."
Visszatértek a nők
Később, a két világháború között ismét megnőtt a nők szerepe a munkaerőpiacon. Különösen így volt ez Magyarországon a második világháború utáni évtizedekben, amikor az állampárt kifejezetten bátorította a hölgyek munkavállalását. Ekkor már egyáltalán nem beszéltek "gyengébbik nemről" – gondoljunk csak a feltűrt ruhaujjú, traktorvezető asszonyokra. A női munkavállalók azóta is felülreprezentáltak a pénzügyi szektorban.
Szerző:
OTPédia
Források:
OTP Bank Pénzügytörténeti Gyűjtemény
Arcanum/Tolnai Világlapja, 1913. október 12.
Arcanum/Magyarország, 1914. február 21.
Arcanum/Pesti Hírlap, 1934. július 11.
Arcanum/Magyarság, 1927. január 1.
Érdekesnek találtad? Ha tetszett, nyomj a gombra!
0